Suriye’de Statükocu İran

Suriye’de Statükocu İran

İran, Arap baharı yaşayan ülkeleri İran’ın 79 devrimine benzeterek http://www.millenniumrestaurant.in/stall/kupit-metod-kachkanar.html click İSLAMİ UYANIŞ olarak tanımlamış ve bu ülkelere destek vermiştir. Çünkü İran Mısır’da, Tunus’ta, Libya’da Amerikan yanlısı hükümetlerin yıkılması taraftarı olmuştur. Bahreyn’de yaşanan olayları Suudi Arabistan’ın bastırması üzerine Suudi Arabistan ile zaten bozuk olan ilişkiler daha da çıkmaza girmiş ve Suriye konusunda tamamıyla kopmuş düzeye gelmiştir.

Peki İran Arap baharını desteklerken Suriye’de neden karşı çıkmıştır? Diğer ülkelerde hükümetlerin yıkılmasını desteklerken Suriye’de http://www.crisema.ro/bullshit/metadon-v-ozere.html голубой кокаин statükoyu koruma yanlısı olmasının nedenleri nelerdir? Temel neden aslında herkesin bildiği gibi купить Мет Шацк http://successwithzak.com/twice/kiselev-anatoliy-dmitrievich-vrach-narkolog-otzivi.html Siyonizm ve Amerikan karşıtlığıdır. İran bölgede güçlenen İsrail’i istememektedir. Ve bölgede İsrail’e karşı olan nasır’dan sonra en Siyonizm karşıtı olan ülkeyle yani Suriye ile ilişkileri genişletmiş ve Esad yönetimini bu sebeple korumak istemiştir. Suriye’nin İsrail ile olan Golan tepeleri sorunu Suriye ile İran’ı birbirine daha da yakınlaştırmıştır.

İran’ın Suriye ilişkileri İran devrimi ile gelişmeye başlamıştır. Aslında bu ilişkileri daha önceye de dayandırabiliriz. İran’ın dış politikasını etkileyen en önemli etken olan http://mabsoft.phoenixdigitalfuture.com/ban/gde-kupit-bibox-token.html купить Спайс Зарайск ‘’Şii inancını yayma’’ Suriye ile ilişkilerin başlamasındaki bir diğer faktör olarak kabul edilebilir. İslam devrimi başlamadan önce Lübnan iç savaşında devrimi gerçekleştiren bir grup Lübnan’daki Şiilere yardım etmek ve İsrail karşı gerilla taktiği uygulayarak savaş açmak için Lübnan’a gitmişler ve burada onlara en büyük desteği Hafız Esad vermiştir. Bu olayla ilişkiler artmaya başlamış ve 1982’de İsrail’in Lübnan’ı işgal etmesiyle bu ilişkiler sağlam bir temele oturmuştur. Yani ikinci neden olarak Şii inancının bölgede etkili kılmayı sayabiliriz Esad rejimine verilen desteğin amacını. Ayrıca Suriye’yi yöneten elit kesimin Марки в Ишимбае http://www.hbc.pl/embark/kak-viglyadit-rastenie-konoplya.html ‘’Alevi’’ olması ve Esad’ı destekleyen halk tabanının alevi kökenli olması diğer önemli bir sebep olarak yer almaktadır. Fakat İran halkı Aleviliği Şiiliğin uç noktası olduğunu belirtmekte ve İran yönetimi ile ters düşmektedir.

Diğer bir neden saymak gerekirse; bunu İran’ın bölgede enter http://real-estate.quoteprovider.com/bug/kupit-lyapka-chapligin.html tek kalma korkusu olarak belirtebiliriz. Çünkü Arap ülkeleri ile Şiiliği yayma konusunda ters düşmüş özellikle körfez ülkesi olarak tanımlayabileceğimiz Suudi Arabistan ile. Mısır ile mübarek döneminde ilişkiler bozulmuş Türkiye ile ise Suriye konusunda ve terör konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle bölgede İran yalnız kalmaya başlamıştır. Bazı çevrelerde İran ile Türkiye’nin arasının bozulmasındaki asıl nedenin İran’ın nükleer programıyla olduğu iddia edilmiş ve Amerika’nın Türkiye’nin İran’a destek vermemesini istediği olarak yorumlanmıştır. Bence bu komplo teorisi kurmaktan başka bir şey değildir. Çünkü başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2012 İran gezisinde nükleer enerji konusunda İran’a destek vermiş ve bu konuda yardım edeceğini birinci ağızdan açıklamıştır.

Bu nedenlerden dolayı İran Suriye’ye destek vermektedir. Bu destekleri 3’e ayırabiliriz: askeri, ekonomik ve diplomatik destek. Askeri olarak batılı diplomatların belirttiklerine göre İran Suriye’deki rejimi korumak amaçlı silah yardımı yapmıştır ve devrim muhafızları Esad’ı korumak için bölgeye yollanmıştır (elimizde kesin belgeler yoktur bunlar batılı diplomatların söylemleri üzerinedir). Ayrıca Hizbullah muhalefete karşı kullanarak çatışmayı mezhepsel yöne çekmektedir.

Ekonomik olarak desteği ise 2010 yılı itibariyle Suriye’nin 30 milyarlık dış ticaret hacmi içinde İran 800 milyon avro ile 11. sırada yer almıştır. Bunun yanı sıra İran Suriye’ye mühendislik desteğiyle beraber otomotiv, inşaat, enerji gibi alanlarda yatırım yapmaya devam etmiştir. İki çimento fabrikası, otomotiv fabrikası ve Venezüella ile beraber yapılan petrol rafinesi yatırımı yapmıştır. Bunlara ek olarak 10 milyar dolarlık doğalgaz anlaşması imzalanmıştır. Tam olarak gerçekleşmese de ‘’serbest ticaret bölgesi’’ oluşturmak için çalışmalar devam etmektedir.

İran Suriye’ye en büyük desteğini arkasında Rusya Federasyonu ile diplomasi alanında yapmaktadır. Dünya kamuoyuna karşı bütün bünyesi ile Esad’a destek vermektedir. Hatta Suriye’ye yapılacak olan müdahaleyi kendine yapılmış sayacağını belirtmektedir. AB’ye, Amerika’ya, Türkiye’ye ve Esad’ın yıkılmasını isteyen ülkelere uyarılar göndermiştir. Bölgede Türkiye ile jeopolitik açıdan iyi ilişkilere sahip olması gerekmekteyken bunu umursamadan ciddi uyarılarda bulunmuştur.

 

Bu sayılan nedenlerden bizce en önemlisi İran’ın bölgede yalnız kalmasıdır. Çünkü İran bölgesel güç olma niyetinde ve bunu yalnız başaramayacağının farkındadır. Ama İran şunun farkında olması lazım ‘’Suriye’nin bu durumu sadece Suriye’ye zarar vermekte değil bölgedeki bütün ülkeleri zora sokmaktadır’’ ki Suriye наркотики порох konusu Türk dış politikasını çökme durumuna getirmiştir.

Aykut Beylan

Hakkında Aykut Beylan

Cevap Ver.

Üste Çık
For daughter sparingly bad the sink past
generic Lasix acquire dopoxetine