Edebiyatta Gölge Olmak(1)

  Kitap yazmak sabır işidir; uykusuz geceler, fincan fincan kahveler, duvar duvar sessizlikler ve buram buram merak; eserinin sonuna ufuk çizgisine bakmaya çalışır gibi kısık gözlerle…  Yazarların gölgesinde kalmış ya da kalmak isteyen birileri var, bilmem farkında mısınız? Aslında onlar bir kitabı yeni baştan yazmışlar, yeni baştan yorumlamışlardır. Evet, ilk yazımda sizlere, ‘Edebiyatta Gölge Olmak’ başlığıyla çevirmenlik konusu üzerinden, Haldun Bayrı’ yı anlatmaya çalışacağım.

  Haldun Bayrı,  13 Mart 1961’de İstanbul’da dogdu. 1981’de Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Boğaziçi Tarih Bölümü’nde 3, Sorbonne Cografya Bölümü’nde 5 ay okudu. Manav tezgahında 2, kitap dağıtımcısında 2,5 yıl çalıştı. Eğriboz Adası’nda 3 ay tamamen, Behramkale’de 3 yıl kısmen yalnız yaşadi. Kulağına küpe olarak, Ayvacıklı Ali Baba’nın şu sözü takılmıştır: “Kör Allah’a nasıl bakarsa, Allah da ona öyle bakar.”

Bu yazı aşağıda görseli bulunan kitabın Haldun Bayrı’yı tanıtan bölümünde yer alıyor.

DSC09338Haldun Bayrı’nın çevirileri dışında varoluşunun kanıtı bu kitap diyebilirim.  Gösterişten, şöhretten bu denli uzak kalmak takdire layıktır. Ben burada bunları yazarken biraz edepsizlik yapmış gibi oluyorum. Yazarın hayat görüşüne ters bir yaklaşım, bir suç işliyorum. Sizlerde bunu okuyarak bu suça ortak oluyorsunuz. Bu beraber işlediğimiz suça biraz daha renk katmak için; yazarın çevirdiği kitapların bir kaçına göz atalım.

E.M.Cioran’ın Çürümenin Kitabı, Burukluk, Tarih ve Ütopya ve Ezeli Mağlup kitapları.

Leo Malet’in Kara Üçlemesi

Jean Starobinski

Abdelwahab Meddab

Not: Kitaplar daha sonraki günlerde ayrı ayrı değerlendirilecektir. Bir sonraki yazarımız Işık Ergüden olup ileri ki günlerde yazımı paylaşacağım.

Serkan Alpkaya

Hakkında Serkan Alpkaya

Ankara Üni. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde Ön Asya Arkeolojisi okuyor. Gençlerbirlikli. Gökçeada aşığı. Dört duvarsız, müziksiz ve kitapsız bıraktığınız zaman; derin bir yalnızlığa gömülür ve akıl almaz 'akıl almazlık şeyler' yapar.

Cevapla