Hiçbir Şeyin Krallığı’nda Bir Dadaist

Hiçbir Şeyin Krallığı’nda Bir Dadaist

Hakan Günday, “Bir adam hatırlıyorum. 1887 yılında, dünyaya Lozan adlı bir kentten gelen. Fabian Avenarius Lloyd adıyla ayak bastığı yerin yüzünü Arthur Cravan olarak terk eden.”

Yazısıyla tanımıştım onu. Yazardı, boksördü,dansçıydı,konuşmacıydı,küfürbazdı,dadaisti ve anarşistti. Dadacı olamayacak kadar dadaist; anarşist olamayacak kadar da anarşistti. Arkasında ona bakan bir çift göz bırakmadan çekip gitti; hayat denilen kargaşadan. Hem de kavgalı, gürültülü ve sessizce çıkıp gitti; yoklukların dünyasından. Aklından ne geçirirdi, nasıl bir dünyanın hayalini kurardı ve acaba nasıl bir dünya da yaşıyordu kafasının içinde… Bu ve bunun gibi bir sürü soru bıraktı meraklı meraklı. Yalnız kaldığı vakitler, sigara dumanına sardığında etrafını, sonunun böyle olacağını ve ileri de: ‘beni yazacaklar imrene imrene, beni okuyup ” şu adama bak hele, neler yapmış”‘ diyeceğimizi bilmiş midir? Belki de düşünmemiştir bütün bunları. Ben düşünmesini istemişimdir. Aslında Cravan’ına ben yapamadıklarım, söyleyemediklerim ve yaşayamadıklarım için hayranım. Hayranlıklarımızın çoğu zaten böyle doğmaz mı?
Kim bir konuşma yapmak istemez tek kişilik. Öyle bir konuşma ki; her şeyden ve herkesten özgürce, küfürler eşliğinde bahsedebilesin. Cravan bunu yapmış hatta işi biraz daha ileri götürüp, izleyicilere kuru sıkı tabancayla ateş etmiştir.

Gösteri afişinde şunlar yazılı

” Gelin ve Şair Arhur Cravan’ı görün ( Oscar Wilde’ın yeğeni)!
Boks Şampiyonu, İki metre ve 125 kilo!
Konuşacak, Dövüşecek, Dans edecek, Soyunacak
Ve sözleri bittiğinde intihar edecek!”

Konuşma yapmadığı, içmediği, dövüşmediği zamanlarda dergi çıkarıp; el arabasıyla Paris sokaklarında “dergici geldi hanımm” diye bağırarak satmış ve satın alan kişilerin kaydını tutmuş, sonra teker teker paralarını geri verip dergisini toplayan bir tutarsızdır. Derginin adı: ‘Şimdi’ ve manşeti ise : ‘ Zafer Bir Skandaldır!”
Şimdi dergisinde yer alan bu metinlerin yanı sıra; ölmeden önce: “Şair dediğin, otuz yaşında kanserden ölmeli!” yazıp, 31 yaşında Meksika Körfezi’ne açılıp açıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan bir anarşist.

“Viyana’da olmak istiyorum. Kalküta’da!

Bütün trenlere ve bütün gemilere binmek

Bütün kadınlardan girip bütün yemeklerden çıkmak istiyorum…” ( Hiya Şiiri)

Onun gemiye bindikten sonraki yaşamına dair çok şey anlatıldı. Arthur Cravan bir dadaist gibi yaşadı. Anlamsız, entelektüel, parasız bir devrimciydi. Yok oluşu bir dadaist gibi oldu, anlamsız ama sanatsal.

Bir kaç sözü;

Oscar Wilde’a hayrandım, çünkü iri bir hayvanı andırıyordu; sadece bir su aygırı gibi sıçarken hayal edebiliyordum onu; ve bu imge doğruluğu ve saflığıyla büyülüyordu beni.

Hemcinsim olduğunu söyleyen gelsin de yüzüne tüküreyim. Kimse benim sanatıma eşlik edemez, çünkü kendisine tapındığım ve içine sıçtığım için benim sanatım sanatların en güçlüsüdür.

Ve kalbim, tutkusundan taş devri çıplaklığını yaşıyor. ehlileşmek istemiyorum. çünkü aralıksız heyecanlıyım.

Dünyanın bütün lokomotifleri aynı anda düdük çalsalar, çaresizliğimi dile getirmezler. ben, belki de hiçbir şey olamamışların kralıyım. çünkü herhangi bir şeyin kralı olduğumdan adım gibi eminim.

Şunu iyice bilin ki sanat burjuvalarındır. Burjuva derken şunu anlıyorum: imgesiz bir adam.

Sayın Andre Gide, kusura bakmayın, rahatsız ettim ama boksu edebiyata yeğlediğimi size açıklamam gerekiyordu.

Ben ki biri keman çalsa yaşama hırsıyla dolar taşarım. Kendimi zevkten öldürebilirim. Bütün kadınlar için aşktan ölebilirim. Bütün şehirler için gözyaşı dökebilirim. Buradayım, çünkü hayata başka çözüm yolu yok.

 

Serkan Alpkaya

Hakkında Serkan Alpkaya

Ankara Üni. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde Ön Asya Arkeolojisi okuyor. Gençlerbirlikli. Gökçeada aşığı. Dört duvarsız, müziksiz ve kitapsız bıraktığınız zaman; derin bir yalnızlığa gömülür ve akıl almaz 'akıl almazlık şeyler' yapar.

Cevap Ver.

Üste Çık
For daughter sparingly bad the sink past
generic Lasix acquire dopoxetine