Mantık Sizce Bu Mu ?

Mantık, Mantık Sizce Bu Mu ?

Tarih tekerrürden ibaret derler hep, bırakalım kendi tekerrür etsin o zaman. Tarih cahillerle dolu aslında bizim şimdi bildiklerimizi bilmeyenler ile dolu. Biz daha çok şey gördük, daha çok şey okuduk, daha çok şeye sahibiz. Bizim tecrübemiz daha fazla ama aslında onlar cahil biz ne yapacağını bilmeyen ahmaklarız!

‘Bugünün gerçeklerine göre yaşamak zorundayız ve yarın bunları hatalı bulmaya alışmalıyız.’ William James

Durumu basit görenler aslında durumu zorlaştırıyorlar, eğitimi küçümseyenler genelde cahilliklerini ispat ediyorlar. ‘Din insan egoizminin tarihi içerisinde anıtsal bir bölüm oluşturur. ’ Dini anlamak bile aslında bize başlangıç noktası gösterecek iken çoğu insan dini anlamanın, sorgulamanın yanlış hatta sapma olduğunu düşüyorlar.

SORGULAMADAN NE ANLAYABİLİRİZ!

Ortalık bir başka kokuyor artık birkaç gündür, bir yandan ekmek parası için kendi vatandaşını öldüren polisler diğer yandan kendi haklarını bilmeden günlerdir uyumadan boşuna çektiği acılarla kalan masum insanlar. Cehalet artık canilik olmuş insan kendine çevresine işkence eder mi ! Hak diyoruz Hürriyet diyoruz ama anlamlarını bilmiyoruz bilsek sahip olsak kullanmayı bilmiyoruz. Bugün orada istifaya çağırdıklarımızı biz seçtik kendi yediğimiz haltı böyle mi temizliyoruz orada kendi demokratik yolumuz ile seçtiğimiz adam anayasayı bilmiyor mu ?

‘MADDE 34: Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı ’

NEREDEEENN NEREYEEE !!!!

Yükseklerde rüzgar farklı ve sert eser. Bu aslında güç sahiplerinin bulunduğu ortamlar için söylenir. Diğer bir anlamı ise verilen kararlar bulunulan konuma göre olmalıdır. Haliyle bir ülke yönetiminde verilen kararların mantığını veye mantıksızlığını anlayabilmek için verilen konumdan bakmak gerekir.

Fakat evrensel tekrarlar ve bundan dolayı oluşmuş bazı kurallar vardır ki hangi konumda olursanız olun vereceğiniz kararların mantığı daha önceden test edilmiştir. Temcit pilavı gibi tekrar tekrar yanlış kararları almanın bir mantığı olmamaktadır. Bu evrensel tekrarlardan oluşmuş kurallardan en önemlisi olan, insanın iradesini kontrol altına almaya çalışmanın yanlışlığıdır.

 

Devletler vatandaşlarını illaki korumak zorundadırlar fakat bunu baskılayıcı ve kişi hak ve özgürlüklerine yasaklar getirerek yaptığında belli bir süre sonra daha kötü sonuçlara sebebiyet verdiğini zaman içerisinde tüm toplumlar göstermiştir. İnsanların yaşam tarzına karışmak devletlerin ve devlet yönetiminde bulunanların görevi değildir. Devlet huzuru ve güvenliği tüm vatandaşları için eşit ve sağlam bir şekilde sağlamalıdır. Bir kesimin karşı çıktığını diğer kesimlere zor ile kabul ettirmemelidir. Toplumun güvenliği ve huzuru için diyip yasaklamaların önü açılmamalıdır. İnsanlar yaşam tarzları ile fiili bir şekilde karşısındakine zarar vermediği sürece istediğini yapmakta özgür olmalı, bunları genel ahlak kuralları içerisinde değerlendirip bütün bir topluma yasak koyarak yapmamak gereklidir. Tarihin yazıldığı günden bu

yana yasaklayıcı zihniyetler eni sonu çökmemiş midir? Daha da kötüsü yasaklanan her bir yaşam tarzı daha sonra çarpıklık olarak geri dönmemiş midir?

Bu yasaklamalardan nemalanan daha kötü güçler ortaya çıkmamış mıdır? Adem ile Havva’ya yasak geldi de bu yasak yüzünden cennetten kovulmadı mı?

Düşünceler yasaklandığında Orta Çağ Avrupa’sında yüzyıllar süren savaşlar olmadı mı?

Alkol, uyuşturucu, yasaklandığında, Amerika’da mafyalar büyümedi mi? Ve daha nicesi her yasaklamadan sonra daha çarpık bir şekilde insanların içine girmedi mi?

 

Ali Parlakgüneş

Hakkında Ali Parlakgüneş

sakarya üniv. uluslararası ilişkiler

Cevapla