Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Uzun zamandir okumayi istedigim ama bir türlü firsatini bulup okuyamadigim 1923 yilinda Grigoriy Petrov’un kaleme aldigi bu kitap 1800’lü yillarin Finlandiyasinda yasanan gelismeleri anlatiyor. Atatürk’ün kitaba duydugu hayranlik nedeniyle ülkemizdeki okullarin müfradatina koyulmasini emrettigi kitap olarakta nami duyulmus Beyaz Zambaklar Ülkesinin. Algi Yayinevinin basiminda arka kapagindaki su kisa özeti okudugumuzda Atatürk’ün bu kitabi neden bu kadar önemsedigi belirginlesiyor:

Beyaz Zambaklar Ülkesinde yoksulluga, olanaksizliga ve elverissiz bölge sartlarina ragmen birkac aydinin önderliginde; askerlerden, din adamlarina, profesörlereden, ögretmenlere, doktorlardan, isadamlarina kadar, her meslek ve gruptan insanin omuz omuza bir dayanisma göstererek, Finlandiya’yi ülkelerini geri kalmisliktan kurtarmak icin nasil büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanliga örnek olacak, bicimde gözler önüne sermektedir.

Kitap Johan Wilhelm Snelman’in önderliginde baslatilan aydinlanma hareketinin Ögretmenler, Din adamlari, Yöneticiler, Ordu vb. Ülkedeki farkli meslek gruplarinda calisan insanlar arasindaki etkisinin nasil yayildigini ve kendini yönetmekten aciz, batakliklar ülkesinin bir avuc idealist insanlarla nasil beyaz zambaklar ülkesi haline geldigini herkesin anlayacagi bir dille akici bir sekilde anlatmis. Snelman o dönemin büyük bir bilim adami, derin bir flozofu ve ün yapmis bir siyasetcisi fakat büyük ünü fin kültürünü yaratan halk ögretmeni olmasindan gelmektedir.

Snelman’da cevresindekilere aydin tanimi su sekilde yapiyordu:“ Aydin olmak, modaya uygun elbiseler giymek ya da kolali yakalik ve modern sapka takmak deildir. Halk size, iyi bir maas almaniz ve aksamlari sözde okuma salonlarinda kagit ve domino oynamaniz icin okutup egitmedi. Bu durumda siz, aydindan daha cok, cürümüs aydin oluyorsunuz. Siz halki  aklini, halkin iradesini ve gücünü halkin vicdanini harekete gecirmek mecburiyetindesiniz. Halkin fikrini uyandirmalisiniz. Köylüyü, isciyi, ve toplumun alt tabakalarini nasil iyi yasanir, nasil iyi yasam kosullari yaratilir diye egitmek zorundasiniz“.

Yine kitaptaki kahramanlar ve millet kisminda aktarilanlarda kitabin tamamini degerlendirmek ve anlamak icin önemli oldugu kanaatindeyim. Halklarin layik oldugu sekilde yönetilecegi ve layik oldugu yönetecilere sahip olacagi vurgusu cercevesinde: Bir halk neyle ugrasir? Nasil yönetilir? Halk büyük insanlari ya da kisiliksiz insanlari nasil yetistiriyor ve bulundugu ruh yapisina göre onlari nasil iktidara getiriyor? Bireyler halkinin kaderinde ne gibi roller oynularlar? sorularinin cevabi aranirken halk yiginlarinin mi yoksa kahramanlarin mi tarihi yönlendirdigi konusundaki kadim fikri tartismasina yer veriliyor. Farkli düsünürlerin bu konudaki görüsü aktarildiktan sonra ikisininde birbirine bagli oldugu hususuna vurgu yapiliyor.

Snelman sadece bunlari lafta birakmayip ömrünü bu anlattiklarini hayata gecirmek icin feda etmeye cekinmemisti. Finlandiya’nin dört bir tarafini karis karis gezerek farkli kesimlerden insanlarla görüsüyor, gec kizlar ve delikanlilarla tanisiyor, onalarla sohbet ediyor ve onlara okumalari icin kitaplar veriyordu. Hatta o insanlarin adreslerini not edip, daha sonra da onlarla mektuplasiyordu. Karsisina kendisi gibi halkin aydinlanmasi icin calisan insanlar ciktiginda bereber calismalari gerektigi yolunda onlari ikna ediyor bu sekilde iki milyonluk Fin Halkinin aydinlanmasini basarabileceklerini söylüyordu.

Kitap ilk olarak Snelman’in Ögretmenler ile yaptigi toplantilara deginiyor. Daha sonra da Din adamlariyla arasinda gecen mücadeleye yer veriliyor. Sanirim bu siralama tesadüf olmasa gerek. Ögretmenleri zor sartlar altinda, imkansizliklar icinde calissalar dahi yeni nesillerin yetismesi icin yüklendikleri misyonun farkinda olmalari gerektigine özellikle vurgu yapiyor.  Ögretmenligin kutsal bir görev oldugunu ruhen egitmen olmayanlar ve bu meslegi severek yapmayanlar var ise hemen okulu birakmalari gerektiginin altini ciziyor. Cünkü Snelman’a göre ögretmenlik canli ruha ve büyük bilgiye ihtiyac duyan bir meslek..

Dinin ve din adamlarinin toplumdaki yerinin farkinda olan Snelman papazlara söyle seslenirdi: “Degerli din adamlari, sizlerden düsmaniniz olarak degil, inancli bir insan gibi ricade bulunuyorum: Halkinizin gercek koruyucusu olun! Papazlar kilisenin memurlari degildir. Sizin göreviniz sadece dini fitnelerin dogru uygulmasini saglamak degildir. Sizin göreviniz ayinler yapip, din görevlerinizi yerine getirmek degildir. Peygamberler öncelikle halka temiz, iyi ve adil bir yasam ögretiyorlardi. Insanlarin icindeki vicdani harekete geciriyorlardi. Iclerinde baskalarina karsi besledikleri sevgiyi uyandiriyorlardi. Nasil iyi bir insan olabileceklerini ögretiyorlardi. Bir cesit hayvan olan insandan nasil Tanrinin cocuklarinin yaratilabilecegini ögretiyorlardi. Halka gercek ve canli vaazlar veriniz. Halkla, asirlardir sanki ölü ikiyüzlüler gibi ölü sözlerle, sizin sikici, berbat papaz dilinizle konusmayiniz. Sanki Isa peygamber burdaymis gibi, onun gibi hitap edin. Yaslilarda ve genclerde canli iradeyi hayata gecirin.“

Dinlerinde büyük bir devrimle ortaya cikip zaman icerisinde statükoya kurban gittiklerinin evrensel gercegi burada gözümüze carpiyor. Bu statükoyu tekrardan harekete gecirmek ve ölü topragini üzerinden kaldirmak icin din adamlarini suclamanin anlamsiz olduguna yine konusmalarinda yer veriyor Snelman: „Sizin kiliseniz sizin yansimanizdir. Ve sizin papazlarinizda sizin yansimanizdir. Onlarla siz ayni hamurdan yapilmissinizdir.“

Bu ve bunun gibi Snelmanin inanarak ve derinden söyledigi sözler Din adamlarinda önemli etkilere yol acti. Kendi iclerinde yaptiklari toplantilarda kilisenin vaazlarini nasil canlandiracaklarini, halki dine nasil yaklastiracaklarini konustular.

Ilerleyen bölümlerde ise dikkati ceken bir diger konu kitapta Orduya ve askerlige bakisin ayni bizim kültürümüzle olan benzerligidir. Ordu sadece bir güvenlik kurumu olarak degil ayni zamanda genclerin ruhen ve fiziken egitildigi bir egitim yuvasi  olarak gösteriliyor:“ Halk icin en iyi, en asil ve sorumlu okul ordu olmalidir. Unutmayin ki ülkenin bütün vatandaslarindan ve genellikle issiz yerlerinden genc yastaki saglikli gencleri seciyorlar. O gencleri ailerinden, islerinden alikoyarak uzun bir müddet kislalalara dolduruyorlar. Burada onlari besliyor, giydiriyor, bütün ihtiyaclarini gideriyorlar. Yapabileceklerinden daha fazlasini isteseler bile, eve döndükten sonra bu aliskanliklar onlara yarar sagliyor.“

Snelman eskiden kisla kelimesinin cogu zaman küfür ya da asagilama yerine kullanildigini simdi ise bunun degismesi gerektigi ve bir gurur kaynagi olarak, bir halk üniversitesi olarak bahsedilecegi bir kurum haline gelmesi gerektigine vurgu yapan konusmalar yapti. Snelman ve arkadaslarinin sayesinde Fin ordusunda önemli degisikler meydana geldi. Genc subaylar, askerlere birer egitmen gibi davranarak onlarin hayatlarinda farkli pencereler actilar. Artik Finlandiya da ordu korkulmasi gereken bir sey olmaktan cikmis, gercekten takdir ve saygi ile anilmaya baslanmisti. Köylerde ve sehirlerde aile büyükleri düsüncesiz, yaramaz veya terbiyesiz genc cocuklarinin askere gidip islah edileceginden ve egitilmis, ahlakli birer yetiskin olarak geri geleceginden süphe duymuyorlardi.

 

Kitabin son bölümünde ise bir köy papazinin yazdigi kitaba deginiliyor. Luka Makdonald isminde asil bir aileden gelen iyi bir egitim almis olan bu papaz sehirde ona sunulan tüm imkanlara ragmen bir köyde rahiplik yapmayi tercih ediyor. Onu bu kararindan vazgecirmek icin mükkemmel olabilecek bir kariyeri mahvettigini söyleyenlere Makdonald: Ben olmasam da bircok kar ve mevkii meraklisi papaz var zaten. Kiliserler kariyer meraklilarinin yerleri degildir. Kilise hizmetkarlari istiyor. Politika ile ilgilenen din adamlari, papazlar hem kilisenin, hem de halkin vücudundaki hastaliklardir. Benim düsledigim kariyer; unutulmus, kaba, yoksul Finlandiya halkinin hizmetkari olmaktir.” diyordu.

Luka Maydonald bir köy papazinin hikayasi isimli kitabininda yaptigi seyahatlerdeki anilarini ve ülkesindeki tecrübelerini aktariyordu. Kitabin sonunda ise iyi ruh ve kötü ruh arasinda gecen masalsi bir diyaloga yer veriyordu. Gercegin, iyiligin, nesenin ve yasamin temsilcisi iyi ruh; Kötülügün, ölümün, siddetin ve yalanin temsilcisi kötü ruh kimin daha güclü oldugu üzerine bir tartismaya giriyorlar.  Önemli anektotlara yer verilen bu diyalogda insanin icinde ve disinda meydana gelen bitmek tükenmek bilmeyen iyiligin ve kötülügün savasinin söze dökülmüs kisa bir özeti gibi kurgulanmis. Buradan kisa alintilarla yazimizi sonlandiralim:

Kötü ruh iyi ruhla alay ederek ve ona saldirarak: “Bunaltici bir gölge gibi yeryüzünde neden dolasiyorsun? Insanlari sikiyorsun, eskiden olduklari ve gelecekte de olacaklari gibi neseli birer hayvan olmalarina neden mani oluyorsun? Ne kadar cabalarsan cabala onlari degistiremezsin.. Hatirla, binlerce yil boyunca sen insanlara bir sürü mukaddes peygamber, bilge insane gönderdin. Onlarin hepsi bana karsi mücadele ediyorlardi. Ve bu savas nasil sonuclandi? Onlarin ve senin yenilmenle sonuclandi!.. “

“ Her zaman ve her yerde kazandim. Simdi de kazanmaya devam ediyorum. Ve her zamanda kazanmaya devam edecegim. Sizler yapiyorsunuz, bense yikiyorum. Sizler dogruyu ve sevgiyi ekiyorsunuz. Bense sizlerin ektiklerini eziyorum. SIzler bin bir zorlukla parlak ideallerin atesini yakiyorsunuz, bense bir tükürügüm ile bu atesleri söndürebiliyorum. Zifiri karanlik yapiyorum. Genclik sevgilerinin ciceklerini csamura dönüstürüyorum. Özgürlügü ahlaksizliga, egemenligi zorbaliga ve zulme dönüstüyorum. Sevgiyle ilgili olan ögretileri isnanlar arasindaki nefret sebebine dönüstürdüm. Halklar arasindaki kardesligi savasa cevirdim. Dünyanin hakimi benim. Ben, insanligin efendisiyim. Insanlar da halklarda benim ruhumla yasiyor!. „

Iyi ruh: “Gercekten kazandigini mi düsünoyrsun? Tanri’yi  da isa’yi ve dünyadaki bütün mukaddes, iyi olan her seyi yendigini mi düsünoyrsun?“

“Zavalli düsmamin. Isigin caresiz düsmani! Ahlaksiz kaba ve aptal bir cocuk gibi büyük bir pipodan gökyüzüne duman üflüyorsun ve günes isigini öldürdügünü zannediyorsun! Senin, Tanri, peygamber, iyilik ve hayatin gercegi üzerinde olan zaerinde ayni böyle iste! Sen büyük düsüncelere sahip insanlari öldürüyorsun, ancak düsünceleri öldüremedin ve öldüremiyorsun da! Aci cekenlerin döktügü kan yeni düsüncelerin destegidir. Senden gelen ölümler yeni düsünceler dogmasina sagliyor. Yeni insanlarda iyilik ve hakikat üzerine yeni düsünceler doguruyor. Isiklari birer birer söndürüyorsun, ancak isigi ve atesi tamamen ortadan kaldirmaya gücün yetmiyor.”

“Dünya da gercegin, sevginin, bilgeligin günesli günleri epey uzaklarda, ancak insanlarin kafalari üstünde artik senin soguk, karanlik, korkutucu ve yalanci ruhun yok. Binlerce parlak yildiz var ve cok uzaklarda, günes yavas yavas dogmaya basliyor.”

Kötü ruh: “Yildizlar… Karanlik gökyüzü… Günesin dogusu… Bütün bunlar masaldir. Gencleri kandirmak icin basit tuzaktir. Ben gercekciyim, hayalperest degilim. Ben hayati oldugu gibi Kabul ediyorum. Hayat senin mesalen gibi degil! Benim cöplügündür.”

“Isiga ölüm! Ateslere ölüm! Yildizlari, ayi, günesi hepsini söndürecegim! DÜnya, yeryüzü, her yer benim karanlik kralligim olacak! Cekil önümden aptal sey! Bosu bosuna ne kendi zamanini ne de kuvvetini harcama! “

Iyi ruh: “ Bense yasamin yaraticisiyim. Ben mutlulugum. Ve ben yasam ekiyorum. Parlak atesler yakiyorum. Kötü ruh, Senle olan savasimiz bugün baslamadi, bugünde bitmez. Sen karanlik isini sürdür. Atesleri söndür, yasam mesalelerini kir. Ben ve benim yandaslarim ise isik sacan isimizui yapmayi sürdürecegiz.!“

 

Idealist insanlarin önüne cikan tüm engellere karsi inandiklari yolda, durmadan ve saglam bir iradeyle ilerlemeleri gerektigini vurgulayan bu masal sanirin zaman ve mekan farketmeksizin sürekli yasanmakta. Bu hususu Makdonald su sekilde belirtiliyor:

“Her iyi seye, siyasete, basina ve kamuoyuna da yani toplumsal ve milli olaylara genelde yirtici asalaklar, yoldan gecen herkes izinsiz, utanmadan her seye karisiyorlar.”

“Farkli toplumsal ve kültürel kurumlarda kendi egolarini tatmin etmeye cabaliyorlar. Yüksek mevki sahibi oluyorlar, hatta hak etmedikleri kazanci elde edip calismak istemiyorlar. Dah fenasi, halk ve toplum faydasina zevkle ve bütün gücüyle calismak isteyenlerinde tekerine comak sokuyorlar. Onlara karsi entirika yürütüyorlar. Onlari karalamak icin iftira atiyorlar. Ünlü olma pesinde olduklarini söylüyorlar. ”

“Bunlar var olan öfkenin az bir bölümüdür. Namussuz ve yirtici asalaklar, halkin sömürgecileri ve haytalarini mahvedenler sürekli daha korkunc islere imza tiyorlar. Hileyle, yalanla, nispetle ya da tehditle, cogu zamanda ortalik yerdeki zalimlikle halkin aklini ve iradesini katlediyorlar. Toplumun vicdanini zehirliyorlar, Gencligin ideallerini ve idealizmini yok ediyorlar. Cevrelerine manevi karanlik ekiyorlar.”

“Onlarla savasmak bir eglence veya saa degil, hafif ve zevk veren bir sporda degildir. Burada atesli coskuya, israra, saglam ve güclü iradeye, ideallerinize gözü kapali güven gereklidir.”

“Kendiniz de yanin ve ötekiler de yakin! Nerede mimarlik yapiyorsaniz yapin! Köyde ya da sehirde, parlamentoda, orduda, kilisede, egitim bakanliginda ya da baska bir yerde, her zaman ve her yerde yanin.”

“Sanssizliklarla ya da engellerle karsilastiginiz zaman söyle demeyin:Bizler denedik, basladik, savastik fakat destek yoktu. Her adimda düsmanlarla ve engellerle karsilastik. Böyle demeyin! Karanligin ruhu söndürüyor, sizlerse yakin! Bir defa söndüye, sizde bir daha yakin. Ücüncü, besince, dokuzuncu, yüzüncü hatta binince kez yakin!”

 

Bu felsefeyle batakliklar ülkesi Finlandiya 19. Yüzyilda beyaz zambaklarin yeserdigi bir ülke haline geldi. Kitap yaklasik 200 sayfa civarinda ve eline alindiginda bir solukta okunabilecek bir uslupta. Elimden geldigince kitabi tanitmaya ve begendigim kisimlardan alintilar yapmaya calistim. Okunmasi ve okutulmasi gereken bir kitap oldugu kanaatindeyim.  Kitabi okuduktan sonra Atatürk dönemi Türkiye’sinde yapilmaya calisilanlari daha iyi anlayabilecegimizi düsünüyorum. Osmanli’dan devralinan geri kalmis, yorgun bir Anadolu cografyasindan bir avuc idealist insanin öncülügünde egitimli bir halk ile, üreten bagimsiz muasir medeniyetler cizgisine ulasma hatta onun da üstüne cikma ideali ;  sade aracisiz, gercek din anlayisini öne cikarma cabasi.  Bizim ülkemizde yapilan tüm bunlar düsünüldügünde kitap daha bir deger kazaniyor..

 

Eser Alpkaya

 

 

 

Hakkında Eser Alpkaya

Cevapla