Liberallerden U Dönüşü

Söz konusu siyaset olduğunda şüphesiz ki bazı dinamiklerin gözardı edilmemesi gerekiyor . Dinamik sözcüğüne burada bir anlam yükleyelim önce . Bu kelimeyi toplumsal açıdan incelediğimizde , siyasal iktidarın herhangi bir hamlesine duyarlı olan veya direnç gösterme ihtimali olan kesimleri dinamik olarak adlandırmak mümkündür . O halde işe Türkiye’de bu anlamda dinamik nitelemesini hakeden birkaç özneyi yazmakla başlayalım . İktidarın özellikle gericileşme projesi içerisinde Alevilere özel bir yer ayırdığı ortada . Gerek toplumsal yaşamları gerekse inanç özgürlükleri açısından AKP iktidarının önünde bir direnç odağı olan alevileri bir dinamik olarak kabul edebiliriz . Sanat alanındaki dönüşüme direnen ülkemizin aydın birikimi de bir direnç unsuru olarak önümüzde . Tüm piyasalaşma hamlelerinin ve neo-liberal dönüşümlerin temel hedefi olarak ise ülkemiz işçilerini ve emekçilerini bir dinamik olarak saymamız gerekir . Yıllardır hak ve özgürlükler alanında ise mücadele içerisinde olan kürt halkını ise saymaya gerek yok . Son olarakta hem giderek işçileşen ve çalışma hayatı ile daha erken tanışmak zorunda kalan hem de son yıllarda üniversitelerde sürdürülen kadrolaşma ve gericileşme hamleleri ile birinci derecede muhatap olan üniversite gençliğini bu dinamiklerin arasında saymamız gerekir .

Yazının başlığında belirttiğim gibi liberallerle ilgili sorunsa son yıllarımızı önemli derecede ilgilendirdiği için bu konuda yazma ihtiyacı duymama sebep oldu . Geçtiğimiz günlerde Cengiz Çandar Türkiye’de artık bir dönemin kapanıp bir yenisinin açıldığını ilan etmiş , bununla da kalmayıp “ Artık Yeter”

diyerek kendince bir çıkış yapmıştı . Ancak Çandar 12 Eylül yargılamaları sırasında takındıkları yetmez ama evetçi tutumu savunmayı ihmal etmemiş . Çandar burada iki şeyi düşünmüş olabilir ;

1- 12 Eylül yargılamasına yetmez ama evet diyerek bir hata işledik . Anayasa paketine ise daha ayrıntıları açıklanmadan gelen tepkiler ortadayken yetmez ama evet demek ahmaklık olur . O zaman başka bir şey yapmalı .

2- Samimiyetimiz zaten yerlere düştü , artık yeni bir çıkış yapıp makyaj tazelemek , yeni oluşan dengelerde bir yer sahibi olabilmek zorundayız .

Evet Çandarın “ Artık Yeter “ yakarışının kanaatimce nedenleri bunlardır . Sanıyorumki liberallerimizin yedikleri nanenin dönüşü olduğuna inançları hala vardır . Peki gerçekten liberallerin yeniden makyaj tazelemesi ve halkın önüne pazarlanma ihtimalleri var mıdır ?

Kimin yaptığı ile değil , yapılanın ne olduğuyla ilgilenen liberallerin tarihsel olarak bir çıkış alanı yoktur . Bizler 12 Eylül’ü yargılayacak olan öznenin AKP olamayacağını , ancak ve ancak bu darbeyi halkın yargılayabileceğini söylerken bir ayrımı ortaya koymuştuk . Kuruluşunun temellerini 12 Eylül karanlığından alan ve açık bir sermaye sınıfı partisi olan AKP , bir özne olarak 12 Eylülü yargılayamazdı , çünkü zaten kendisi 12 Eylül gericiliğinin bir projesi idi . Ancak liberallerimiz ısrarla “ Boşverin AKP’yi bakın adamlar darbecileri yargılıyor. “ edebiyatı yapmayı sürdürmüşlerdi . Burada bir ayrımı netleştirmek gerekiyor . Liberaller darbecilerin yargılanmasını istiyor mu , istemiyor mu veya AKP ‘ nin attığı yemi yutmuş olabilirler mi ? Bu soruların cevaplarının herhangi bir önemi olmadığı kanısındayım .Sonuç olarak liberaller yıllardır iktidarın attığı her adımı demokratikleşme adına kutsamış , bu da yetmemiş AKP’nin toplumsal muhalefet ile karşı karşıya geldiği her alanda iktidara bir can simidi atmayı da bilmişlerdir.

Temel sorun burada liberallerin yukarıda saydığımız dinamiklere hala demokrasi temelinde bakmaları ve sorunlarının kapitalist sistem içerisinde çözüleceğine inanmaları ile ilgilidir .

Dediğim gibi , bu saatten sonra herhangi bir yakarış tutmaz . Öznesi gericilik olan bir yapının nesnesini ileriye götürmesini beklemek siyasal akıl tutulmasıdır . Denilen doğrudur kılavuzu karga olanın burnu misali kılavuz AKP ise ne bu ülkenin emekçileri , ne kürtleri , ne de üniversite öğrencileri Türkiye’de rahat yüzü göremeyecektir .

Çandar son bir atış yapmış , tutar mı tutmaz mı orasını şimdiden kestirmek zor , liberallerin alıcısı kapitalist sistemin içerisinde elbet bulunur . Ama senin işin zor be arkadaş!

 

Cengiz Çandar Yetmez ama Evet’e Son başlıklı yazısını okumak için:

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/cengiz_candar/yetmez_ama_evete_son-1153917

 

OĞUZCAN AKSOY

Hakkında Oğuzcan Aksoy

Cevapla