İŞİD’Den korkunç infaz

Türkiye’nin Suriye sınırındaki Rakka kentinden korkunç görüntüler gelmeye devem ediyor. Irak-Şam-İslam devleti (IŞİD) kontrolündeki kentte, müslümanlara karşı savaştığı iddia edilen bir kişi idam edildikten sonra çarmıha gerildi.

Suriye’nin kuzeyinde ışid, dehşet saçmaya devam ediyor. Son olarak ışid güçlerine bombalı saldırı yapmakla suçlanan  militanlar infaz edildikten sonra çarmıha gerilerek sergilendi. İnfaz edilen kişinin 10 gün önce gerçekleştirdiği bir bombalı saldırıda 1 ışid mensubunun bacağını kaybettiği iddia edildi. Işid’in resmi twitter hesabından  yapılan açıklamalarda, yapılan bu bombalı saldırı ardından operasyon başlattıkları ve saldırıyı gerçekleştirenleri ele geçirdikleri belirtildi.

İnfazları üzerinden, Rakka meydanlarında çarmıha gerilen kişilerin üstlerinde ” Bu adam Müslümanlara karşı savaştı ve burada bir el bombası attı” yazısı dikkat çekti. Yaşanan dehşeti sıradan bir olay gibi izleyen Suriye halkı ve çocukları ise durumun vahamiyetini gözler önüne serdi.

Öte yandan Rakka da bulunan ve halkın tarihi bir miras ve  zenginlik olarak gördükleri ”Şiran Aslanı” heykeli de put olduğu gerekçesi ile Işid militanları tarafından buldozer ile yıkıldı. Tarihi kaynaklara göre, Asurlular döneminden kaldığı tahmin edilen taş heykel, 80’li yıllarda Halep’in Ayn el-Arap (Kobani) ilçesinden alınıp, Rakka’daki Er-Reşid Parkı’na konulmuştu…

Hakkında Ahmet Duran

Marmara üniversitesi İletişim fakültesi Radyo Sinema tv bölümü 2012 mezunu.

Cevapla