cumhurbaşkanlığı seçimi 2014

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşık 3 aylık bir zaman dilimi kaldı. Yüksek Seçim Kurulu’nun duyurusuna göre seçimin ilk turu ağustos ayının 10’unda ve ikinci turu 24’ünde yapılacak. Yeni dönemin Cumhurbaşkanı’nın ilk defa halk tarafından doğrudan belirlenecek olması bu seçimin önemini arttırmaktadır.

Bildiğimiz üzere 2007’de referanduma sunulan yasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı seçiminin halk oylaması sonucunda her 5 yılda bir yapılması belirlenmiştir.  Bunun ardından yeni anayasa yapımı süreci özellikle 2010 sonrası hızlanmış ancak şimdiye kadar bir sonuç alınamamıştır. Cumhurbaşkanının doğrudan seçilmesinin bir tür yarı başkanlık sistemine yol açacağı ve şu anki anayasa ile birçok dengesizliğin yaşanabileceği seçime kadar önemli bir tartışma konusu olacağı anlaşılmaktadır.

Bu seçimde ayrıca bugüne kadar gümrük kapılarında oy verebilen gurbetçi vatandaşlarımız ilk defa bulundukları ülkede büyükelçiliklerde ve belirlenen merkezlerde oy kullanabilecekler. Böylelikle Köşk se­çi­min­de 2,7 mil­yon gur­bet­çi oy kul­la­na­cak. İlk tur oy­la­ma 31 Tem­muz-3 Ağus­tos, ikin­ci tur olur­sa 17-20 Ağus­tos ara­sın­da yapılacak. Al­man­ya­’da 1,4 mil­yon, Fran­sa­’da 300 bin, Hol­lan­da­’da 250 bin, Avus­tur­ya ve Bel­çi­ka’da 120 bin ci­va­rın­da Türk seç­men oy kul­la­na­bi­le­cek.

Bu ayın sonuna kadar Cumhurbaşkanı adaylarının kesinleşeceği tahmin edilmektedir. AKP’de Başbakan Erdoğan’ın aday olması tahmin edilirken, başta Abdullah Gül’ün tekrar aday gösterilmesi ya da parti içinden başka birisinin aday gösterilmesi gibi farklı varyasyonlar üzerinde parti içi müzakereler devam etmektedir.

CHP ve MHP’den kadın aday gösterilebileceği ve böylelikle hem doğrudan halk tarafından seçilen hem de ilk kadın Cumhurbaşkanı ünvanı ile lansa edilip seçilme oranının arttırabileceği konuları gündeme gelmektedir. Yine CHP’den Deniz Baykal’ın MHP’den Merak Akşener’in öne çıkan isimler arasında olduğu söyleniyor.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un Ergenekon davası kapsamında tahliye edilmesinin ardından Köşk’e çıkmak için aday olabileceği de kulislerde konuşulmaya başladı.

Son günlerde ise Twitter ve HSYK yasalarının Anayasa Mahkemesinden geri dönmesi ve mahkemenin kuruluş yıl dönümünde hukukun genel ilkelerine vurgu yapan ve başta Erdoğan olmak üzere İktidar partisinin tepkisini çeken bir konuşma yapan Haşim Kılıç’ın adaylığa hazırlandığı konuşulmakta.

HDP ise kendi adayını göstereceğini duyurması seçimde Kürt oylarına yönelik plan yapanların durumunu zorlaştırmakta olduğu görünüyor. Son imralı görüşmesinden sonra Abdullah Öcalan’ın emekçi ve kadın bir aday üzerinde birleşilmesini istediği söyleniyor.  BDP’nin HDP ile birleşmesi ve sadece bir bölgenin değil ülke üzerinde özellikle sol oylara yatırım yapması önümüzdeki seçimleri şekillendiricek önemli bir hamle olarak görülmekte. Son Belediye seçimlerinde AKP karşısında CHP ve MHP’nin oylarının eşit bir çizgide olmasının HDP’nin bu seçimlerde alacağı kararın seçimlerin kaderini değiştireceği söylenebilir.

Eğer 10 ağustosta yapılacak olan ilk tur seçimlerinde adayların yüzde elliden fazla oy alamayıp sonucun ikinci tura kalmasının doğuracağı siyasi atmosfer ise merak konusu.

Seçime kadar oluşturduğumuz Cumhurbaşkanlığı Seçimi özel dosyası altında okuyucularımızı doğru bir şekilde bilgilendirmeye çalışacağız.

Eser Alpkaya

http://tr.wikipedia.org/wiki/2007_T%C3%BCrkiye_anayasa_de%C4%9Fi%C5%9Fikli%C4%9Fi_referandumu

http://www.posta.com.tr/siyaset/HaberDetay/HDP-cumhurbaskani-adayi-gosterecek.htm?ArticleID=226104

http://akademikperspektif.com/2014/04/19/cumhurbaskanligi-meselesi/

http://t24.com.tr/yazarlar/dogan-akin/25-soruda-cumhurbaskanligi-secimi-neden-tartismali-nasil-yapilacak,8975

Hakkında eseralp

Cevapla