Flaş açıklama: ”Askerlerimiz Irak’ta”

IŞİD Irak’ta ilerledi, Devrim muhafızları durdurmak için devreye girdi…

Irak’ın sünni bölgelerinde etkinliğini arttıran IŞİD ile savaşmak için 500 kadar İran askerinin Irak’a girdiği, bizzat İran’lı yetlililerce doğrulandı.

devrim-muhafizlari-isid-e-karsi-irak-ta-4470889

Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) ülkenin ikinci büyük kenti Musul’u kontrol altına alması ve sünni halkın yoğunlukta olduğu bölgelerde ilerleyişe geçmesi ülkede ve şii nüfusa sahip çevre ülkelerde endişeye yol açtı. Yaşanan gelişmelerin ardından İran’dan bağdat yönetimine askeri yardım sözü verildiği iddiaları yükseldi. O iddialara bizzat İran yetkililerince doğrulama geldi.Üst düzey bir İranlı güvenlik yetkilisi, CNN International kanalına yaptığı açıklamada, geride kalan birkaç günde Irak’a üç Devrim Muhafızı birliği konuşlandırdıklarını söyledi.

CNN televizyonuna Bağdat’tan konuşan yetkili, Irak’a yaklaşık 500 Devrim Muhafızı askerinin gittiğini ve bu askerlerin güneye doğru ilerlediğini, İran birliklerinin, Diyala vilayetindeki çatışmalarda IŞİD’e karşı Irak ordusuna yardım ettiğini söyledi.Bağdat’ın 38 kilometre kuzeyinde bulunan Diyala’dan bugün gün boyu çatışma haberleri gelmiş, İran da IŞİD güçlerinin kendi sınırlarına yaklaşması üzerine Irak sınırında teyakkuz durumuna geçmişti.

Ahmet Duran

Hakkında Ahmet Duran

Marmara üniversitesi İletişim fakültesi Radyo Sinema tv bölümü 2012 mezunu.

Cevapla