Yürek, Müpteladır Tutarsızlığa

O Euchari (Sequence for St. Eucharius)

Bir yenilginin hemen ardından gelen o hüznü -doğru tarifi bu mudur- nasıl adlandırabilir ki insan? Yıkımın tam ortasında durmuşsunuzdur misal; güneş, sanki hiçbir şey olmamış gibi yine aynı sıradanlığıyla sıcaklığını ve ışığını yansıtmakta. Etrafınızda binlerce yaralı insan, dağılmış binalar, duymamazlıktan gelen çığlıklar ve bir anın öteki ana olan etkisinin akıl dışı gerçekliğinin tam ortasında, üzülmeniz gereken hatta yakınlarınızı aramanız gerekirken siz durmuş sadece ve sadece güneşin vurdumduymazlığını düşlüyorsunuz. Sonradan aklınıza hiç olmadık şeyler geliyor:

Akla gelen birinci şey:

Dışarıdan annesi bağırmakta, çabuk eve gel diye. Çocuk ise, ikindi güneşinin yüzüne kızıl kızıl vuruşundan mahrum etmek istemiyor kendini. Annesi tekrarlamakta bağırışını. Güneş aynı çocuk aynı, her şey aynı.

Aynılığın farklılaşması, benzerlerin farklılığı, sıradanlaşmanın olağan dışılığı ve her şeyin olması gerektiği gibi olmamasının sancısı.

İnsan aklı hiçbir şeye benzetilmeyecek ölçüde sıra dışıdır. Ölüm döşeğinde bir adamın aklına gelen son şeyin otuz yıl önce gördüğü kırmızı etekli çocuğun salıncakta salınışı olması şaşırtmamalı aslında kimseyi.

Ben hayatta en çok ikindi güneşini sevdim. İkindi güneşinin olmadığı günler çekilmezdir. Saat 3’de uyanıp sahile doğru tek başına yürüyeceksin. Öğlen. İkindi güneşi henüz olmayacak. Beklesin. Sahile giden yol patika olacak. Zorlu. Yol uzun olacak, alabildiğine üzüm bağları ve arkalarında dağlar. Karşıda deniz. Deniz hiç kaybolmayacak. Sanki dünya kurulurken, tek kıta halindeyken ve daha sonraları da hep orada varmış gibi. Pangeya’dan beri. Bir deniz Pangeya’dan beri deniz olmalı. Öbürleri sadece su birikintisi. Bütün insanlık-bütün insan türleri- oranın yanından yöresinden hatta içinden geçmeli. Sahile yürürken üzüm bağlarından bir kaç tane koparmalısın. Göz hakkı. Sonra güneş batmalı ufaktan. Üzümlerin içinden baktığında güneşi görmelisin. Göz hapsi. Güneşin solgun ışığı kızıl renge bürünmeli iyice. İçine nereden geldiği belli olmayan bir hüzün yerleşmeli. Lök gibi oturmalı. Denizi kucaklamak istemelisin. Güneşi de. Onlar da seni. Uzun bir patikadasın. Yol kısa. Üzümler ham. Yolun sonundasın. Bir adım sonrası deniz. Uzun bir yolculuktan sonra. Bu yolculuktan sonra ömrün boyunca merak ettiğin bilinmeyene göç edeceksin. Zorunlu hicret. Belki deniz de yüzen bir balık olursun belki de güneşte bir evin olur. Üzüme vuran ışık sen olursun. Her şey bir adımına bakmakta. Arkana bakarsın. Arkanda uzun bir patika. Yol uzun. Dağlar heybetli. Arkaya bakmak sıkıcı. O kadar yol ve o yolun sonundaki hayat; evdeki eşin, çocukların, akrabaların, iş hayatın, otuz yıldır katlandığın hayatın, her şeyin aynılığı: Her şeyin. Katlanılmaz. Bir adım sonrası deniz. Sonrasında 30 m aşağıdaki kayalıklar. Trabzanlardasın. Kalkerden mi oluşuyordu bunlar? Kaç kişi atladı acaba? Tanrı, kullarına atlanacak yerler yapmış. Her şeyi düşünen. Fazla düşünceli olmak asabiyet yapar. Fazla düşünme. Tamam. “Tamam deme bana”. “Demem hocam.”  Ben değil de bu hocalar yaşıyor ya şu hayatta. Düşünmek yok demiştik. Güneş batıyor. Hep batıyor. Ki doğabilsin başka yerlerde. Aynılık. Sıkıcıdır. Sıkıcıdır tabi. Yarın ne getirir derler bir de. Güneşi. Aynı güneşin altında yeni ne olabilir ki? Olsun mu? Olmasın. 30 m. Eskiden metre, “mt” olarak yazılırmış. Doğru. Yani? Yok bir şey. Atlıyorum ben. Çatıya çıkıp intihar etmesi beklenilen ve insanların içinde muzip bir edayla içten içte aşağıya atlamasını can-ı gönülden isteyen insanlar vardır ya… Evet? Şahsım o halde şu an. Anlıyorum aslında o durum oradaki bütün insanların içinde vardır bence. Mümkündür. Sen de orada olmayacaksın dimi? Zannetmiyorum. Beraber olsak güzel olmaz mıydı? Olurdu. Neden birlikte atlamıyoruz? Yükseklik korkusu var bende. Anladım. Güneşe gidiyorum. Belki bir deniz feneri olurum. Umarım canın acımaz. Altın vuruş olur benim için. Olsun. Olsun.

Hakkında Serkan Alpkaya

Ankara Üni. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde Ön Asya Arkeolojisi okuyor. Gençlerbirlikli. Gökçeada aşığı. Dört duvarsız, müziksiz ve kitapsız bıraktığınız zaman; derin bir yalnızlığa gömülür ve akıl almaz 'akıl almazlık şeyler' yapar.

Cevapla