Kişisel Gelişimde Pratik Yöntemler

Kişisel gelişim bireyin hayatında çok önemli bir yer kaplar. Sadece iş hayatında değil sosyal yaşamda da kişisel gelişime ihtiyaç duyarız. Ben bu yazımda daha çok iş hayatındaki kişisel gelişim üzerinde durmayı tercih ettim.

Kişisel gelişim sürecine önce araştırma ve akıl kavram-ları ile başlamak istiyorum. Kişi her zaman için araştırmacı ve sorgulayıcı olmalıdır. Kişisel gelişim açısından bu çok önemlidir. Bir şeye körü körüne bağlanmak kişi için pek sağlıklı olmayacaktır. Kişi sorgulayıcılığı ve araştırmacılığı yani yeni bilgiler edinmeyi kendine alışkanlık haline getirebilmelidir. Çünkü insan öğren-dikçe gelişir. Bu noktada tembel olmamalıdır. Akıl dediğimiz kavram bu noktada devreye girer. Çünkü akıl doğru kullanıldığında insanı doğruya yönlendirecektir. Aklın doğru kullanılmasıyla tembellik ortadan kalkar ve birey kişisel gelişim için çabalar ve bunu sonucunda da çalışkanlığı benimser.

Şimdi meslek hayatındaki kişisel gelişim sürecinden bahsedelim. Kişisel gelişim sürecinde önce birey her şeyden önce kendini tanımalıdır. Çünkü kendini bilmek kişinin hedef seçimini kolaylaştıracaktır. Şunu unutmayalım ki kişi her işte en iyi konumda olamaz ama gerçek bir hedefi var ve bu hedefinde planlı, zamanlı ve kişisel gelişimini üst seviyelere çıkaracak bir şekilde ilerliyorsa işinde en iyi konuma ulaşacaktır. Bu yüzden kişi yapa-bileceği en iyi işi belirlemeli ve bu hedefi doğrultusunda kişisel gelişimini arttırmalıdır. Ve yine unutmayalım ki hiç kimse işinde sıfırdan lider konumunda olamaz (bazı durumlar hariç). Her şey zaman dahilinde belli bir birik-im elde edilerek gerçekleşir.

Şimdi bizi üst seviyelere çıkaracak kişisel gelişim süreci-nin üstünde durmak istiyorum. Mesleki alandaki kişisel gelişim sürecindeki ilk adım gerçekten uğrunda uğraş-maktan sıkılmayacağımız bir hedef seçmemiz gerekir. Eğer hedef seçimini gerçekleştirirsek bir çok kişiden önde olacağız demektir. Hedef seçimi kolay olmayacak-tır. Kişi bu konuda kendini iyi tanımalı sonradan pişman olacağı adımlar atmamalıdır. Hedef seçiminde kişinin kendisinden yararlı bilgiler alacağı bir danışmana baş-vurması kişi için yararlı olacaktır. Hedef seçimini tama-mladıktan sonra kişi kendine bu hedefte ilerleme kat-edebilmesi için bir zaman planlaması yapmalıdır. Çünkü çoğu kişinin off saat ne çabuk üç oldu ben daha hiçbir

58

şey yapamadım dediğini biliyoruz (üç sadece bir örnek). Böyle bir zaman sıkıntısı yaşamamak için kendinize yap-abileceğimiz kadar görev yüklememiz olacaktır. Çünkü kendinize yapamayacağınız kadar çok görev verdiğinizde genelde belirlediğiniz saati aşmış olacaksınız. Ve ken-dinize vereceğiniz görevlerin hedef doğrultsunda, kişi-sel gelişiminize yardımcı olacak görevler vermeniz

de sizin için faydalı olacaktır. Bu konu üzerinde biraz durmak istiyorum çünkü başlığımda belirttiğim kişisel gelişimde pratik yöntemler bu noktada devreye giriyor. Mesela günlük hayatta çoğumuz facebook twitter gibi siteleri kullanıyoruzdur. Aslında bu siteler çoğu zaman kötü olarak adlandırılsa da bizim yararlanabileceğimiz bir sürü bilgileri içermektedir ve aynı zamanda kulla-nan insan sayısı çok olduğu için belirlediğimiz hedefte üst konumda olan insanlarla da buradan iletişime geçip tecrübelerinden ya da konuma yükselme süreçlerindeki yaptığı çalışmalar hakkındaki bilgilerinden faydalanabiliriz. Yada mesela candy crush vb oyunlar yerine hedefimiz için faydalı olabilecek sayfalarda zaman geçirebiliriz. Dediğim gibi bunlar günlük hayatta hepimizin içinde olduğu şeyler ve bunları amacımıza uygun kullanırsak emin olun bize katacakları çok şey olacaktır. Türkiye’de kitap okuma oranının istenilen düzeyde olmadığı bir gerçektir. Ama insan kitap okudukça ileriyi görme yeteneği de gelişecektir. Yine hedefimiz doğrultusunda okuyacağımız kitapların da bize faydası çok büyük olacaktır. Ve yine hedefimiz doğrultusundaki kişi-sel gelişimimiz için takip edeceğimiz tv programları yada en basitinden aktif olarak kullandığımız youtube gibi video sitelerinde hedefimize uygun videoları izleyebiliriz. Çeşitli etkinliklere katılabilir yada düzenleyebiliriz.

İnanın bu gibi şeylerin eğer gerektiği gibi yapılırsa bizlere kazandırdığı çok şey olacaktır ve belirlediğimiz konuma ulaşımımız kolaylaşacaktır.Seçilen hedef doğrultusunda sorumluluklarını dört dörtlük yerine getiren insan başarılı olacaktır. Sizlere yaşamımızdaki bizi üst seviyelere çıkartacak bilgiler aktarmaya çalıştım yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

 

Mehmet Baltacı

www.adimdergisi.org – Sayı – 3 – 2015

 

Hakkında Mehmet Baltacı

Cevapla