Mahvolan Kadınlık

Toplumda kadın nedir? Evin hizmetçisi mi, çocukların bakıcısı mı, iyi bir aşçı mı? Kadın nasıl olmalıdır? Uzun boylu mu, ince belli mi? Bugün ideal kadın nasıl olmalı deyince çoğumuzun aklına; uzun boylu, sarışın, ince belli, küçük ayaklı, narin, dokunulunca kırılacak, vitrinden fırlamış bir kadın gelir. Kimsenin aklına gözlüklü çorap ören ninesi gelmez, saçı başı birbirine karışmış ütü yapan annesi gelmez. Annelerimiz, ninelerimiz varken bu farklı kadın algısı nasıl oluştu?

Gazete, dergi, televizyon, internet her gün bu farklı kadını sürdü gözümüzün önüne. İlk başlarda o kadar-da önemsemiyoduk ama bi sabah bi kalktık ki artık hiç güzel değiliz, şişmanız, yaşlanmışız, selülitlerimiz var. Aman Allahım şimdi napıcaz? Hemen fitnessa koştuk orda iki saatimizi öldürdükten sonra koşarak kuaföre geçtik. Kuaförde 5 saat mi 6 saat mi sayamadım ama saçlarım çok güzel olmuştu ve eşim bunu farketmemişti. Veee kuaförden çıktık. Artık etiketi göz alıcı fiyatı piyasaya göre zamanla artacak yeni ürünümüz fabri-kadan çıktı. Yeni ürün bizler topluma karışıp hayatımı-za devam ettik. Nasıl mı devam ettik? Sadece fiziki olarak mı değiştik.HAYIR.. Gördüğümüz kültür, ahlak ve normları hiç sorgulamadan kendimize yapıştırdık. Sadece kendimizle kalsak iyi etrafımızdakileri tutup kolundan sistemin içine çektik. Ve her gün aynada MAHVOLMUŞLUĞUMUZA bakıp Allahım ne kadar güzelim! diye iç geçirdik.

Aslında ortaya çok güzel bir ürün çıktı, bunu bende kabul ediyorum. Ama biz kimin ürünüyüz? Bakın dikkatinizi çekmek istiyorum ürün diyorum. Artık insani bir kimliğimiz değilde ürünsel bir varlığımız var. Hangi firmanın ürünüyüz, etikette ne yazıyor, fiyatımız ne kadar?

Üretici firmamız: Kapitalist sistem

Fiyatımız ne: Derinliği ve içtenliği olmayan yüzeysel ve maddi olarak karşılanabilen şeyler

Etikette ne yazıyor: Modern İdeal Kadın.. Altında küçük bir not “ kısa süre içinde tüketiniz“

Peki üreticimiz olan firma yani kapitalist sistem nasıl işler:

-Kadın her zaman bakımlı olmalıdır. Kadının birinci vazifesi güzel ve alımlı olmaktır.

-Erkek kadın için her zaman para kazanmalıdır. Çünkü erkeğin birinci vazifesi güzel ve alımlı kadının ihtiyaçlarını karşılamaktır.

-Doğrular hiçbir zaman önemli değildir. Ancak yalan yardım eder.

-Kendi düşündüğünü değil de karşıdakinin duymak istediğini söyle. Kendi düşüncelerini söylersen dışlanırsın. -Arkadaş gibi gözük aslında zayıf noktaları öğren. -Kimseye güvenme.

-Büyük balık küçük balığı yutar bu yüzden büyük balık olmamız lazım.

Tabii ki de biz suçlu değiliz! Sistem bunu gerektiriyor! Hayatta kalmak için bunları yapmaya mecburuz!İçiniz rahat olsun köprüde soğukta oturan çocuğa bir lira verin gerisini düşünmeyin.Çünkü siz elinizden geleni yaptınız.Arada sırada otobüste ki teyzeye de yer veriyorsunuz. Hiç merak etmeyin siz hariç herkes vahşi.Biraz konumuzun dışına çıktık neyse konumuza dönelim.

 

Bu vahşi dünya bizlere ne yaptı. Neye döndük bu vahşi dünya yüzünden.Evet kadın nasıl olmalı nasıl olmak ister kim kadını kadın eder. Evcil fonksiyonlarla yeterliydi başlangıçta.Fakat biz artık sadece ev kadını değiliz biz artık iş kadınıyız.Artık dünyayı yöneteceğiz Çünkü tüm tarih boyunca ezildik;  yoksaaaa biz mi ezilmek istedik.Artık dünyanın sahibi olma sırası bizde asırlarca dünyayı erkeler yönetti; yoksaaa biz mi yönetimle

uğraşmak istemedik.Kadın gerçekten yönetimde yok muydu yoksa kendi istediklerini arkadan hiç uğraşmadan yaptırmak daha mı kolaydı?Bütün kadınlar ezildi mi yoksa ezilmiş gibi gözükmek bazılarının işine mi geldi?Amacımıza ulaşmak için yeterince çaba harcadık mı? Bunları açıklamak için tarihe göz atabiliriz.

 

EVLERİNDE OTURUP EZİLMİŞ RÖLÜ OYNAMAK YERİNE

SİSTEME KAFA TUTAN TARİHE ADINI YAZDIRAN KADINLAR:

.KLEOPATRA

.MARGARET THATCHER

.HİLLARY CLİNTON

.JEANNE d’ARC

.İNDİRA GANDHİ

.TOMRİS HATUN

Hangi amaç için çabalıyorsan onun getirdiklerini de kabul edeceksin. Sen gelişmek istemiyorsan sadece cin-selliğin üzerinden işlerini halletmeye çalışıyorsan bunun bedeline de razı olacaksın. Eşim nerde kaldı neden ben-imle ilgilenmiyor, eşim bu parayı ne zorluklarla kazandı diye sorgulayamazsın.Çünkü onun görevi sadece para getirip senin sonsuz isteklerini karşılamak. Senin asıl sorgulaman gerekenler:Bu sene koltukları değiştirsek mi? Ahmet Ayşe’ye yeni bir kolye aldı sen neden almadın? Ben bu çantayla ne kadar zaman daha gezeceğim? Kursa mı yazılsam canım çok sıkılıyor da? bunları sorgula. Bu rolü biz seçtik lütfen rolümüzün gereklerine uyalım.

Haaaa ben sadece bir kadın değilim ben kimliğim var diyorsan oturduğun o köşkünden kalk ve sistemle savaşmaya mey-dana in. Ama sana oturmak daha kolay geliyorsa ki büyük ihtimal öyle gelecek lütfen meydanda-kilerin işine karışma.

Gelelim çocuk konusuna biz kadınların en büyük gurur kaynağı çocuklarımızdır.Gurur duyulacak ne yapıyoruz? Çocuk-larımızı gerçekten iyimi yetiştiriyoruz? Aslında çok harika çocuklar yetiştiriyoruz. Aynı bizim gibi düşünen, bizim gibi uyuyan, bizim gibi yemek yiyen. En büyük başarımız dünyaya kendimizden tam olarak bir kopya bırakmak. Kopya olmasa bile benim yapamadıklarımı yapsın onun hayallerinin ne önemi var o şu an çok küçük düşünemez büyüyünce bana teşekkür edecek doğurdum yetiştiriyorum yediriyorum giydiriyorum daha ne ister ki bir çocuk? Dinlenmek mi; düşüncelerine önem verilmesini mi; kişisel özelliklerine saygı gösterilmesini mi; kendi kanatlarını açıp uçmayı mı ister? Tabii ki de HAYIR. Bir çocuk şeker ve oyun ister çünkü o sadece bir çocuk. Ama nedense psikolojik ve sosyolojik araştırmalara göre tüm katillerin tüm hırsızların kişisel bozuklukları çocukluklarında ki psikolojik sorunlarından kaynaklanıyor.Onları yetiştiren anneler değimliydi ( bazı istisnalar hariç)?Ortada bir problem varsa sadece bir kişiyi yada bir tarafı suçlamamalıyız.Yumurta kırılmışsa onu iten olmuştur. Tabak düşmüşse onu düşüren olmuştur. Kadınlar hep eziliyor erkekler hep eziyor yada kadınlar erkekleri sadece çıkar olarak kullanıyor diyemeyiz. Çünkü her etki karşısında bir tepki oluşturur.

Eğer aynı dünyada aynı sistem içinde devam etmek istiyorsanız: Çocuklarınıza kadın erkek ayrımını öğretin kadını sadece bir beden olarak anlatın ki onlarda çocuklarına anlatsın! Fakat artık sistemden kurtulmak pek mümkün görünmese bile sistemin içinde sisteme karşı yaşamak istiyorsanız. Daha güzel bir dünya istiyorsanız. Birbirinizi suçlamayı birbirinize taş atmayı bırakıp; kendini ve karşı tarafı anlamaya, dinlemeye gelişmeye ve gelişmeye yardım etmeye ne dersiniz? Çocuklara para kazanmayı değil de kalp kazanmayı öğretmeye ne dersiniz?

Hacer Kara

www.adimdergisi.org – Sayı – 3 – 2015

Hakkında Hacer Kara

Cevapla