Stephen Hawking Zamanın Kısa Tarihi

Günümüzün en büyük fizikçilerinden biri ve dahi olarak kabul edilen Stephen Hawking tarafından yazılan Zamanın Kısa Tarihi ( A Brief history of Time ) tüm dünyada bugüne kadar 10 milyon civarında satış yapan ve Best Seller listesine giren ilk fizik kitabı olmuştur.

Kitabın ilk baskısında ön sözü Carl Sagan yazmıştı. Şuan güncel son baskısında ise önsözü Stephen Hawking kaleme almış.

Hawking bu kitabında uzay, zaman ve mekan kavramlarını fizik konusunda uzman olmayan insanların çok rahat bir şekilde anlayabileceği açık ve yalın bir dille an-latıyor. Anlatılan her bilimsel olayın yanına anlaşılmasını kolaylaştıracak günlük olaylarla ilgili örneklemeler mevcut. Aynı zamanda metinler arasında fotoğraflar ve grafikler ile anlattıklarını pekiştirip örnekliyor.

Okurken her cümlesinde, her paragrafında düşüncelere daldırıyor. Einstein’ın görecelik kuramı ile başlayıp fiziğin insan sağduyusuna aykırı doğasını takdire sayan bir sadelikle anlatmayı başarmış. Tarihe damgasını vurmuş birçok fizikçinin çalışmalarından ve aldığı ödüllerden bahsetmeyi es geçmemiş.

İlk beş bölümde zamanın tarihini açıklar. Zaman ne zaman başladı? Sonu var mı? Zamandan önce ne vardı? Zamanın yasaları var mı? Gibi soruları cevaplandırıyor. Dünyanın düz sayıldığı zamanlardan günümüze nasıl gelindiğiyle devam edip, oradan yavaşça Quantum mekaniğine doğru yelken açıyor. Zamanda yolculuk ve ışık hızının üzerinde oldukça fazla duran Hawking aslında “ışık” denen şeyin evrende ne kadar belirleyici olduğunu anlatıyor. İleri ki bölümlerde kara deliklerden, ışık konisinden, solucan deliğinden bahsedip ağzınızı açık bırakıyor. Kara delikler nasıl oluştu? Kara delik nedir? Gibi sorulara cevap veriyor. Bazı şeyleri sorgulamaya, geceleri gökyüzüne bakarken boş boş bakmamaya başlıyorsunuz.

Lise zamanlarında benim gibi Fizik’ten korkan biriyseniz aslında fiziğin göründüğü kadar korkunç olmadığını, zevkli ve düşündürücü olduğunu görüp size fiziği sevdirebilir.

Son olarak zamanın ne olduğunu, kara deliklerin nasıl oluştuğunu, yıldızların neden parladığını, galaksimizin oluşum süreci, ışık hızı ve zamanda yolculuk gibi sorulara cevap arıyorsanız kesinlikle okumanız gereken bir kitap.

STEPHAN HAWKİNG KİMDİR?

8 Ocak 1942 tarihinde İngiltere‘nin Oxford kentinde, biyoloji uzmanı olan Frank Hawking ve Isobel Hawking‘in çocukları olarak dünyaya gelen Hawking, 1962 senesinde Oxford University’den mezun oldu ve astronomi dalın-da incelemeler yapmak için okulda kaldı. Hawking daha sonra, incelemeden çok teori geliştirmeye ilgi duyduğunu farketti. Bunun ardından okuldan ayrılarak Cambridge, Trinity Hall‘a geçen Hawking, burada teorik astronomi ve kozmoloji çalışmalarına başladı.

Stephen Hawking 1960’ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etti. Ünlü bilim in-sanı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor.

Stephen Hawking kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla, bugün yaşayan bilim insanları arasında dünyada en çok tanınan isimdir. Kitapları, 40 dile çevrildi.

Alican Ekren

www.adimdergisi.org – Sayı – 3 – 2015

 

Hakkında alican ekren

Cevapla